Speech and Drama Winners — 2019

Trophy Winners

Peter Ward Memorial Shield Enzo Daoud
Navapurkar Junior Shield Olivia Dougan
Navapurkar Senior Shield Marcus Chaplin
Redhead Trophy Nower Hill High School Group A
Tiny Tim Cup Shivam Kantaria
Peter Pan Cup Sejaha Sekaran
Debut Cup Shuruthi Nirojan
Stardust Cup Kishann Yohamoorty
Sunshine Trophy Myuni Munasinghe
Wynne Trophy Sareena Shah
Verse Speaking Challenge Cup Anjana Bensingam
Young Verse Speakers Cup Rohan Tanna
Margaret Gordon Memorial Cup Olivia Dougan
Betty Bandy Cup Yashika Tarun Agrawal
Watford & District Music Festival Speech Award Libby Bellman
Poetry Cup Marisa Winward
Senior Verse Speaking Cup Jeduthun Santeekaran
Tiny Talkers Trophy Shivam Kantaria
Chatterboxes Trophy Keshicca Marcelline
Jack-In-The-Box Trophy Arissa Suri
Small Readers Trophy Kiroshika Grisanthan
Reading Debut Cup Liberty Oldroyd-Elliott
Raja Cup for Prose Reading Charlie Reid
Prose Reading Cup Diya Mandavia
Reading Award Pardis Ajala
Storytelling Cup Shuban Sellaturay
Senior Public Speaking Trophy Neha Ganesha Sharma
Ruth Fairhurst Cup Zaiyn Alam & Taylor Johnson
Senior Mime Challenge Cup Ethan Hayes
Year 3 Verse Speaking Trophy Ashwin Sakthivel
Margery Bridcutt Drama Trophy Jack Vera
Watford Music Festival Drama Award Zaiyn Alam & Thomas Grigg
Pump House Theatre Drama Award Harrison Sharpe & Archie Stevens
Young Actors Cup Isabelle Willis
Duologue Achievement Award Noah Mitchell & Charlie Reid
Marks & Spencer Trophy Nower Hill High School Group F
Watford Festival Shield Nower Hill High School Group B
Tony de Courcy-Hughes Memorial Trophy CK Theatre School Group 2
Chrystel Arts Theatre School Shield CK Theatre School Group 4
Watford Festival Improvisation Shield Nower Hill High School Group D
Watersmeet Trophy CK Theatre School Group 7
Year 2 Verse Speaking Trophy Enzo Daoud
The Bala Trophy Evie Murray
W. Idris Owen Challenge Cup Pardis Ajala
Norman & Mavis Tyrwhitt Trophy Ashvitha Banutheepan
Kala Sripavan Sight Reading Cup Siya Kantaria
Gerard Salih Sight Reading Cup Vernilan Vishnukumar

Class Winners

S0 Verse Speaking (Set Poems) — Reception Year & Under
  Gold Shivam Kantaria (winner: Tiny Tim Cup)
  Silver Anara Patel
  Silver Lishan Vamadevan
  Bronze Aadhya Parikh
  Bronze Prisha Khanna
  Bronze Vrinda Vyas
S1.1 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 1
  Gold Shuruthi Nirojan (winner: Debut Cup)
  Silver Keshicca Marcelline
  Silver Meher Jhanjee
  Silver Olivia Edathil
  Bronze Anirvinn Sudarshan
  Bronze Ayden Rana
  Bronze Tara Joshi
  Bronze Yuvan Halai
S1.2 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 1
  Gold Kishann Yohamoorty (winner: Stardust Cup)
  Silver Ayush Pawar
  Bronze Adam Kausar
S2.1 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 2
  Gold Sareena Shah (winner: Wynne Trophy)
  Silver Akshan Jeyamethegan
  Silver Annabel Foster
  Bronze Hashwini Jeyaseelan
  Bronze Rithwin Pageerathan
  Bronze Shirin Rao
S2.2 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 2
  Gold Sejaha Sekaran (winner: Peter Pan Cup)
  Silver Kiroshika Grisanthan
  Silver Yaavi Bhandari
  Bronze Ace Willis
  Bronze Kiren Vigneswaralingam
S2.3 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 2
  Gold Arissa Suri (winner: Jack-In-The-Box Trophy)
  Silver Diya Solanki
  Silver Maya Najafi
  Bronze Anaise Allen
  Bronze Eshaan Mistri
  Bronze Riya Sankaye
  Bronze Veer Gill
S3.1 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 3
  Gold Aariya Rana
  Silver Keshav Shah
  Bronze Aarnav Varaganti
  Bronze Jahnavi Modasia
S3.2 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 3
  Gold Anjana Bensingam (winner: Verse Speaking Challenge Cup)
  Silver Shuban Sellaturay
  Silver Vinushan Chandrann
  Bronze Aadya Sharma
S4 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 4
  Gold Rohan Tanna (winner: Young Verse Speakers Cup)
  Silver Conall Turner
  Silver Judicca Marcelline
  Silver Sakhana Yohamoorty
  Bronze Aishria Jeyamethagan
  Bronze Dara Olunloyo
  Bronze Ehije Izzi-Engbeaya
  Bronze Milan Patel
S5.1 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 5
  Gold Navya Neha Warnakula
  Silver Niruja Niranjan
  Bronze Sahaana Wadhwani
S5.2 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 5
  Gold Pooja Vamadevan
  Silver Brady Hirsch
  Silver Vihaan Salunke
  Bronze Cheran Srishangaran
  Bronze Ishana Jogeesvaran
S6 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 6
  Gold Manasi Thamilvanan
  Silver Ziyana Kassam
  Bronze Kayden Patel
  Bronze Motunrayo Rilwan
S7.1 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 7
  Gold Shaina Vadher
  Silver Gauri Kotecha
  Bronze Eloise Taylor
S7.2 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 7
  Gold Eliza Verney-Kershaw
  Silver Sophie Burdall
  Bronze Jayden Gasper
  Bronze Katharine Bindloss
  Bronze Olivia Davidson
S8 Verse Speaking (Set Poems) — School Year 8
  Gold Harishan Thevalingam
  Silver Kiya Shah
  Bronze Harrishan Ramanan
  Bronze Luxsigan Vamadevan
  Bronze Shivank Chhabra
S9 Verse Speaking (Set Poems) — School Years 9 & 10
  Gold Abirami Manivannan
  Silver Josie Sacks
  Bronze Sienna Di Cuffa
S10 Verse Speaking (Set Poems) — School Years 11 — 13
  Gold Jeduthun Santeekaran (winner: Senior Verse Speaking Cup)
S11 Verse Speaking (Own Choice) — Reception Year & Under
  Gold Shivam Kantaria (winner: Tiny Talkers Trophy)
  Silver Aiyush Punde
  Silver Ayushi Gill
  Bronze Ayush Pujara
S12 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 1
  Gold Keshicca Marcelline (winner: Chatterboxes Trophy)
  Silver Kishann Yohamoorty
  Silver Nayaneka Sivakanthan
  Bronze Arujan Sivakumar
  Bronze Esha Maruthainar
  Bronze Meher Jhanjee
  Bronze Vishnu Prabakar
S13.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 2
  Gold Enzo Daoud (winner: Peter Ward Memorial Shield, Year 2 Verse Speaking Trophy)
  Silver Myra Friedmann
  Silver Sareena Shah
  Bronze Alice Greenfield
  Bronze Harien Jegan
  Bronze Shravani Sachdev
S13.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 2
  Gold Myuni Munasinghe (winner: Sunshine Trophy)
  Silver Akshan Jeyamethegan
  Bronze Adshajan Sivakaran
  Bronze Preethika Gangatharan
  Bronze Sejaha Sekaran
  Bronze Yaavi Bhandari
S14.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 3
  Gold Ashwin Sakthivel (winner: Year 3 Verse Speaking Trophy)
  Silver Aarya Jogeesvaran
  Silver Artmigan Ragulasingham
  Bronze Aariya Rana
  Bronze Chinmayi Reghunath
  Bronze Haleemah Kehinde
  Bronze Tara Lawal
S14.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 3
  Gold Vishwan Vathanan
  Silver Aanya Ojha
  Silver Isabel Rickson
  Silver Lucas Bertini Lopes
  Bronze Ahishan Supasgaran
  Bronze Anaya Punde
  Bronze Anjana Bensingam
  Bronze Piranavan Sanmugarajah
S14.3 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 3
  Gold Makhathi Hemashabeshan
  Silver Abenaya Ganeshalingam
  Bronze Hesali Aranya Kodagoda
  Bronze Shiv Halai
S15.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 4
  Gold Svara Bhandari
  Silver Juvan Mayooran
  Silver Rohan Tanna
  Bronze Ishani Patel
  Bronze Lola Ajala
S15.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 4
  Gold Evie Murray (winner: The Bala Trophy)
  Silver Aatheethya Jeyanth
  Silver Judicca Marcelline
  Silver Sajana Sriranjan
  Bronze Aishria Jeyamethagan
  Bronze Eva Pineo
  Bronze Rahas Vadher
S15.3 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 4
  Gold Ashmiha Sekaran
  Silver Arjun Solanki
  Bronze Akshaya Inpakanthan
S16.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 5
  Gold Brady Hirsch
  Silver Nerisa Patel
  Bronze Beau Ficek
  Bronze Mukilan Arunendran
S16.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 5
  Gold Olivia Dougan (winner: Navapurkar Junior Shield, Margaret Gordon Memorial Cup)
  Silver Isabelle Willis
  Silver Laila Murphy
  Bronze Aneeka Punde
  Bronze Kaviya Sakthivel
  Bronze Nathan Welply
  Bronze Siya Kantaria
S17.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 6
  Gold Millie Hearder
  Silver Lara Gandhi
  Bronze Lana Momin
S17.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Year 6
  Gold Yashika Tarun Agrawal (winner: Betty Bandy Cup)
  Silver Sajini Karunakaran
  Bronze Harrisan Grisanthan
  Bronze Sophia Ravichandran
S18.1 Verse Speaking (Own Choice) — School Years 7 & 8
  Gold Harishan Thevalingam
  Silver Lucca Patel
  Bronze Abira Subash
  Bronze Harish Rajkumar
  Bronze Harriet George
  Bronze Isabella Yeabsley
  Bronze Zaina Deane
S18.2 Verse Speaking (Own Choice) — School Years 7 & 8
  Gold Diya Mandavia
  Silver Jaya Jhanjee
  Bronze Haran Maruthainar
  Bronze Mithushan Roshan
S18.3 Verse Speaking (Own Choice) — School Years 7 & 8
  Gold Libby Bellman (winner: Watford & District Music Festival Speech Award)
  Silver Keerthana Perinparaj
  Bronze Archana Vathanan
  Bronze Artharsh Dayalan
S19 Verse Speaking (Own Choice) — School Years 9 & 10
  Gold Marisa Winward (winner: Poetry Cup)
  Silver Arvind Ragh
  Bronze Shuruthi Soruben
S20 Verse Speaking (Own Choice) — School Years 11 — 13
  Gold Saasha Kirpalani
S23 Prose Reading (Own Choice) — School Years 2 & Under
  Gold Kiroshika Grisanthan (winner: Small Readers Trophy)
  Silver Enzo Daoud
  Silver Sejaha Sekaran
  Silver Yaavi Bhandari
  Bronze Akshan Jeyamethegan
  Bronze Ashmitha Suthakaran
  Bronze Preethika Gangatharan
  Bronze Sareena Shah
S24 Prose Reading (Own Choice) — School Year 3
  Gold Liberty Oldroyd-Elliott (winner: Reading Debut Cup)
  Silver Aarya Jogeesvaran
  Silver Isabel Rickson
  Silver Sakina Kazmi
  Silver Tara Lawal
  Bronze Aadya Sharma
  Bronze Aanya Ojha
  Bronze Haleemah Kehinde
  Bronze Shuban Sellaturay
S25 Prose Reading (Own Choice) — School Year 4
  Gold Ashvitha Banutheepan
  Silver Anoushka Richard
  Silver Judicca Marcelline
  Silver Rohan Tanna
  Bronze Aishria Jeyamethagan
  Bronze Milan Patel
  Bronze Svara Bhandari
S26 Prose Reading (Own Choice) — School Year 5
  Gold Brady Hirsch
  Silver Aneeka Punde
  Silver Kaviya Sakthivel
  Silver Sahaana Wadhwani
  Silver Siya Kantaria
  Bronze Aishwini Pratheepan
  Bronze Sreeka Jeyandiran
S27.1 Prose Reading (Own Choice) — School Year 6
  Gold Toby Cohen
  Silver Aryan Sankaye
  Silver Rhea Joy
  Bronze Lara Gandhi
  Bronze Maya Patel
  Bronze Vinujan Sivakumar
S27.2 Prose Reading (Own Choice) — School Year 6
  Gold Charlie Reid (winner: Raja Cup for Prose Reading)
  Silver Shivanii Suganth
  Bronze Abishan Suthakaran
  Bronze Noah Mitchell
S28.1 Prose Reading (Own Choice) — School Year 7
  Gold Shnour Lakhani
  Silver Maliha Siddiqui
  Bronze Gauri Kotecha
  Bronze Mahi Patel
S28.2 Prose Reading (Own Choice) — School Year 7
  Gold Diya Mandavia (winner: Prose Reading Cup)
  Silver Aishani Ramesh
  Bronze Pritthika Navaneethan
S29 Prose Reading (Own Choice) — School Year 8
  Gold Tanya Giridharan
  Silver Shreya Iyengar
  Bronze Kiya Shah
S30 Prose Reading (Own Choice) — School Year 9 & 10
  Gold Pardis Ajala (winner: Reading Award)
  Silver Sajeev Ravichandran
  Bronze Aparna Gunaseelan
  Bronze Thrishaana Bavan
S31 Prose Reading (Own Choice) — School Years 11 — 13
  Gold Neha Ganesha Sharma
S32 Storytelling — School Years 6 & Under
  Gold Shuban Sellaturay (winner: Storytelling Cup)
  Silver Aarya Jogeesvaran
  Silver Isabel Rickson
  Bronze Anaya Punde
S33.1 Public Speaking — School Years 6 & Under
  Gold Siya Kantaria
  Silver Aatheethya Jeyanth
  Silver Olivia Dougan
  Bronze Anushka Desai
  Bronze Gayathri Manivannan
S33.2 Public Speaking — School Years 6 & Under
  Gold Ishana Jogeesvaran
  Silver Svara Bhandari
  Bronze Charlie Reid
  Bronze Rohan Tanna
S34.1 Public Speaking — School Years 7 — 9
  Gold Helina Atsbaha
  Silver Maya Dhanani
  Bronze Arianna Winward
S34.2 Public Speaking — School Years 7 — 9
  Gold Vernilan Vishnukumar
  Silver Abirami Manivannan
  Silver Keerthana Perinparaj
  Bronze Heli Sanghavi
  Bronze Vanshika Sharma
S35 Public Speaking — School Years 10 — 13
  Gold Neha Ganesha Sharma (winner: Senior Public Speaking Trophy)
  Silver Visakee Vernu
  Bronze Ravi Patel
S36 Sight Reading — School Years 3 & 4
  Gold Ashvitha Banutheepan (winner: Norman & Mavis Tyrwhitt Trophy)
  Silver Ashmiha Sekaran
  Bronze Isabel Rickson
S37 Sight Reading — School Years 5 & 6
  Gold Siya Kantaria (winner: Kala Sripavan Sight Reading Cup)
  Silver Shivanii Suganth
  Bronze Harrisan Grisanthan
S38 Sight Reading — School Years 7 — 9
  Gold Vernilan Vishnukumar (winner: Gerard Salih Sight Reading Cup)
  Silver Keerthana Perinparaj
  Bronze Alissa Popat
S40 Solo Mime — School Years 6 & Under
  Gold Nathan Welply
  Silver Savan Patel
  Bronze Isabelle Willis
  Bronze Shobika Gnanam
S42 Solo Mime — School Years 10 — 13
  Gold Ethan Hayes (winner: Senior Mime Challenge Cup)
S43 Duologue Mime — School Years 6 & Under
  Gold Noah Mitchell & Charlie Reid
  Silver Diya Dhanani & Neeva Patani
  Silver Olivia Dougan & Kimora Mariappa
S44 Duologue Mime — School Years 7 — 9
  Gold Zaiyn Alam & Taylor Johnson (winner: Ruth Fairhurst Cup)
  Silver Hannah Cushion & Isabella Yeabsley
  Silver Maya Dhanani & Krisha Patani
  Bronze Jai Davar & Thomas Grigg
  Bronze Madeline Harris & Ruby Rodriguez
S46 Solo Acting (Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Keerthana Perinparaj
  Silver Vernilan Vishnukumar
  Bronze Maya S Patel
S47 Solo Acting (Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 10 — 13
  Gold Sohini Vora
  Silver Dani Kramer
  Bronze Frankie Saffer
S48 Duologue Acting (Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Maya Dhanani & Krisha Patani
S50.1 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 4 & Under
  Gold Liberty Oldroyd-Elliott
  Silver Sejaha Sekaran
  Bronze Conall Turner
S50.2 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 4 & Under
  Gold Ashwin Sakthivel
  Silver Shobika Gnanam
  Bronze Ashmiha Sekaran
S51.1 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 5 & 6
  Gold Toby Cohen
  Silver Molly Greenfield
  Bronze Rhea Joy
  Bronze Stephanie Okojie
S51.2 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 5 & 6
  Gold Isabelle Willis (winner: Young Actors Cup)
  Silver Charlie Reid
  Silver Olivia Dougan
  Bronze Laila Murphy
  Bronze Noah Mitchell
S52.1 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Louis Thresher
  Silver Archana Vathanan
  Bronze Antara Rao
  Bronze Urmi Manivannan
S52.2 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Pardis Ajala (winner: W. Idris Owen Challenge Cup)
  Silver Isabella Yeabsley
  Bronze Alison Chang
S52.3 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Kiya Shah
  Silver Bayleigh Gray
  Silver Madeline Harris
  Bronze Grace Hale
  Bronze Holly Gurney
S53.1 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 10 — 13
  Gold Jack Vera (winner: Margery Bridcutt Drama Trophy)
  Silver Dani Kramer
  Silver David Anthony
  Bronze Bathra Dinesh
  Bronze Stephen Trowbridge
S53.2 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 10 — 13
  Gold Harrison Sharpe
  Silver Ethan Hayes
  Bronze Hannah Shapiro
  Bronze Xenia Roberts
S53.3 Solo Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 10 — 13
  Gold Marcus Chaplin (winner: Navapurkar Senior Shield)
  Silver Sonia Lalloo
  Bronze Tommy Lowe
S54 Duologue Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 4 & Under
  Gold Evie Murray & Arjun Solanki
  Silver Felix Amdor & Samuel Hostiuc
  Silver Ryan Ladwa & Lucas Reuben
  Silver Shayna Chauhan & Zuha Hussain
  Silver Shiv Chawda & Zuha Hussain
  Bronze Jamie Bottin & Adam Theodorou
  Bronze Jorja Mash & Eva Pineo
  Bronze Lara Crosby & Mimi Emery
S55 Duologue Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 5 & 6
  Gold Noah Mitchell & Charlie Reid (winner: Duologue Achievement Award)
  Silver Diya Dhanani & Esha Haria
  Bronze Kimora Mariappa & Isabelle Willis
S56 Duologue Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 7 — 9
  Gold Zaiyn Alam & Thomas Grigg (winner: Watford Music Festival Drama Award)
  Silver Jai Davar & Taylor Johnson
  Silver Madeline Harris & Ruby Rodriguez
  Bronze Eliza Cambei & Zara Cresswell
S57 Duologue Acting (NOT Elizabethan, Jacobean or Restoration) — School Years 10 — 13
  Gold Harrison Sharpe & Archie Stevens (winner: Pump House Theatre Drama Award)
  Silver Alison Chang & Charlotte Chang
  Silver Libby Bellman & Muskaan Iqbal
S59 Group Acting — School Years 13 & Under
  Gold Nower Hill High School Group F (winner: Marks & Spencer Trophy)
  Silver Nower Hill High School Group A (winner: Redhead Trophy)
S61 Group Anthology — School Years 13 & Under
  Gold Nower Hill High School Group B (winner: Watford Festival Shield)
S62 Devised Scene — School Years 6 & Under
  Gold CK Theatre School Group 2 (winner: Tony de Courcy-Hughes Memorial Trophy)
  Silver CK Theatre School Group 1
  Bronze Sharpe Academy Red Group
S63 Devised Scene — School Years 9 & Under
  Gold CK Theatre School Group 4 (winner: Chrystel Arts Theatre School Shield)
  Silver Nower Hill High School Group C
  Bronze CK Theatre School Group 3
  Bronze Rise Studios
  Bronze Sharpe Academy Blue Group
S64 Devised Scene — School Years 11 & Under
  Gold Nower Hill High School Group D (winner: Watford Festival Improvisation Shield)
  Silver CK Theatre School Group 5
  Silver CK Theatre School Group 6
  Bronze St Joan Of Arc Catholic School Group 7
S65 Devised Scene — School Years 13 & Under
  Gold CK Theatre School Group 7 (winner: Watersmeet Trophy)
  Silver Nower Hill High School Group E
  Silver Sharpe Academy Green Group